stavarna.com :: Kam studovat po maturitě (17.06.2024 - 02:06)

Kam studovat po maturitě

Blíží se konec Vašeho působení na střední škole a vy přemýšlíte co dál, poté co složíte maturitní zkoušku? Jak si naplánovat budoucnost? Nabízíme pár tipů, kam jít studovat po maturitě.

Vysoké školy

Jasným cílem řady maturantů se stává studium na vysoké škole. Většina středoškoláků si s výběrem střední školy pomalu určuje i to, kam chce jít studovat po maturitě. Přesnější výběr oborů pak probíhá během studia na střední škole, kdy žák zjistí, na co má talent a co ho také baví.

S výběrem vysoké školy byste měli začít již v prvním pololetí posledního ročníku. Přihlášku ke studiu na většinu vysokých škol je třeba podat do konce února, ale termíny u jednotlivých vysokých škol se můžou lišit. Přesné informace zjistíte nejlépe přímo na webových stránkách dané školy. 

Kurzy

Kam jít studovat po maturitě, pokud se vysokou školu nedostanete? Nevěšte hlavu, existuje řada jazykových škol nebo možnost využít nějaký rekvalifikační kurz. Během roku se můžete intenzivně věnovat studiu jazyka nebo získat oprávnění, které Vás následně posune ve výběrovém řízení nad studenty vysokých škol.

Zahraniční cesty

Po studiu na střední škole je také ideální čas, kdy vyrazit na cestu do zahraničí. Ať už půjde o cestu za poznáním spojenou s prací nebo se studiem, bude se taková zkušenost vyjímat ve Vašem životopisu. Zvláště pokud se budete věnovat oboru, který jste studoval na střední škole. Získáte nejen zkušenosti z jiné země, ale také dokonalou jazykovou výbavu. Pokud máte problém bez praxe sehnat v zahraničí vhodné zaměstnání zkuste vyjet jako dobrovolník v rámci Evropské dobrovolné služby (EDS). Můžete tak získat cenné zkušenosti v mnoha oborech a EDS vám pokryje část výdajů kapesným. Lákají vás vzdálenější destinace jako je Kanada nebo Nový Zéland? Zrovna tyto dvě země nabízí českým občanům možnost získat roční pracovní vízum na program Working Holiday.

Zaměstnání

Pokud Vás nenapadá žádný obor, kam jít studovat po maturitě a navíc nejste ani studijní či cestovatelský typ, nabízí se Vám nastoupit okamžitě do zaměstnání. Nemusíte mít obavy, že bez vysoké školy práci nesežnete. Přemíra vysokoškolsky vzdělaných absolventů spíše nahrává středoškolákům, které si firmy vyškolí sami k obrazu svému. Po absolvování naší školy jste dobře připraveni na práci ve stavebních firmách i na úřadech.

Ať už si zvolíte po střední škole jakýkoliv směr, s chutí svůj obor rozvíjet a stále se zlepšovat, se Vám bude v profesionálním životě dařit.